hvordan man kan gå grøn uden at bruge en formue

Alle omkring dig genbrug ? Fik en nabo får solpaneler eller en regn tønde ? Tror du, det er for dyrt at " gå grøn ? " Her er nogle måder at gøre din lille mærke på at redde planeten . Det er nemt , det er billigt , og du vil føle dig godt tilpas. Når du starter , kan du også uddanne andre
1 .
DERHJEMME
din hjemby sandsynligvis har forskellige retningslinjer for genanvendelse , men denne praksis er ens . I vores by , vores aviser , e-mail , hvidt papir og æsker-er ( som er brune indeni ingen pizzaæsker , der er trash ) samles op hver anden uge . Vores flasker , krukker , dåser og plast med en 1 eller 2 på det ( indersiden af en lille trekant-som regel på bunden af beholderen ) er også afhentes hver anden uge . Gå til din lokale township eller by hjemmeside for at se, hvad der kan hentes op fra dit hus eller lejlighed og hvornår. Den by som regel giver dig de containere , der holder dine genanvendte produkter . De kan også fortælle dig, hvor du tage din genvundne produkter , hvis du foretrækker at gøre det på den måde .
2 .
PÅ ARBEJDSPLADSEN
Det er svært at genbruge eller " gå grøn " på arbejdspladsen, hvis dette miljø ikke er blevet givet. Men du kan stadig bidrage ved at bringe et kuld gratis eller næsten kuld gratis frokost .
1) Brug en genanvendelig pose eller en brun , papir sæk at bære din frokost ( den brune sæk kan puttes i din papirgenanvendelse hjemme )
2) Brug en genbrugelig beholder til at bære din frokost ( for en sandwich , suppe osv. . . ) [ disse beholdere kan findes , billigt , på ethvert stort , kæde sort butik)
3 ) Drikkevarer
a) anvende en genbrugelig beholder til bære din drink i , dvs en termokande osv. . .
b ) bruge en dåse eller en flaske , der kan genanvendes, og hvis der ikke er et sted at sætte den på arbejde , bringe det hjem til at sætte i din egen genanvendelse
3 .
INSIDE og uden for hjemmet
-Jeg ser flasker og dåser nogle gange, når jeg er i parken med mine børn . Hvis du ser dem også , hvad vi gør-samle dem op ! Vi snupper en serviet eller tørre fra bilen og samle dem op . Hvis der ikke er en genanvendelse bin i parken , vi bringer dem hjem og sætte det i vores egen .
-Udnyt township meddelelser , for eksempel en gang om året vores by tilbyder et sted at makulere dokumenter og genbruger dem for os
-Tag enheder i huset , skole , kontor mv . . , der ikke bliver brugt-. dette også sparer på el- regningen .
-Genbrug rene , plastikposer i stedet for at smide det væk .
-Køb billigt , genanvendelige tasker de fleste markeder og kæde butikker sælger .
-Endelig , holde op med by -politikker Og dele dine " greenness " med dine venner og familie . Jo flere mennesker , der pleje , jo lykkeligere vores planet vil være.

gode råd og advarsler


 • Nyd at du hjælper planeten
 • Ikke Alt kan genbruges , så husk at tjekke , hvad der er ok at genbruge med din by-puTTing noget i , som ikke er genanvendeligt , er et skridt baglæns

 • Kommentarer

  Vi ønsker, at dine argumenter og meninger er velkomne. Være objektiv og medfølelse. Mange mennesker læser hvad du skriver. Gør debat til en bedre oplevelse for både dem og dig selv. Mellem 20:00 og 08:00 det er lukket for kommentering og vi fjerner automatisk kommentarer med sjofle ord, defineret af vores moderatorer.

  link:

  • Om os
  • Advertising
  • Fortæl redaktionen
  • Få nyhedsbreve
  • RSS-feed

  Redaktør: Karin Christofferse
  Nyheder redactor: Morten Nyberg

  Kundeservice: Stig Ole Salomon,
  Flemming Sørensen

  Tel: +45 00 99 99 00
  Fax: +45 00 99 99 01

  © Copyright 2014 Einsten.net - All rights reserved.